RENGİN DEKORASYONA PSİKOLOJİK ETKİSİ

Renklerin üzerimizde gösterdiği etki ev dekorasyonumuzda, mobilya renklerimizde de geçerlidir. Çok beğenerek aldığımız mobilyaların seçilmiş olma durumlarında renklerinin etkisi oldukça büyüktür.Renklerin dekorasyonda ve mobilyadaki etkisini aşağıdaki gibi renklere göre yazabiliriz:


 KIRMIZI

Kırmızı heyecanlılık veren bir renktir. Enerji verir.Canlılık katar. Evinizin hareketsiz kalan bir köşesini canlandırmak isterseniz kırmızı bir dresuar, komodin ya da konsol (evinizin ihtiyacına göre) iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca mutfağınızda kullanacağınız kırmızı tonları içeren bir masa takımı iştah açıcı bir özelliğe sahiptir.


   SARI

En parlak renktir. Dikkat çekicidir. Neşe ve mutlulukla doğru orantılı bir etki gösterir. Salonlarınızda mutfağınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sarı bir komodin ya da sarı bir dresuarın evinize hareketlilik katmaması olanıksızdır.


  YEŞİL

Yeşil hepimize doğayı çağrıştırır. Bu yüzdendir ki huzur veren bir renktir. Sakinliği ve uyumu temsil eder. Dinlendirici etkiye sahiptir. Sakin, dingin bir dekorasyon için yeşil masalar,sandalyeler,dresuarlar,konsollar tercih edebilirsiniz.


  MAVİ

Soğuğu ve sakinliği temsil eder. Deniz ve gökyüzünü hatırlatması huzur veren bir etkiye sebep olur. Mavi renginin genişletici bir etkisi vardır. Dar odalarda evlerde tercih edilmesi çok isabetli bir seçim olacaktır.


  SİYAH

Ciddiyetin ve ağır duruşun rengidir. Asildir. Mobilyada doğru seçim yapıldığında ve kararında kullanıldığında zarif bir görünüm elde etmek mümkün. Siyah bir dresuar ile evinize asil duran bir köşe kazandırabilirsiniz.


 BEYAZ

Huzurun ve sadeliğin temsilidir. Tüm renklerle uyum sağladığı için dekorasyonda büyük önem taşır. Tek başına kullanıldığında bile büyüleyicidir. Beyaz bir masanın yemek odanıza olan etkisini beyaz bir şifonyer ile yatak odanızda da görebilirsiniz.