KLASİK TARZ EV DEKORASYONU

İddialı, dönemin "modası" olan, iddialı birçok iç mekan tasarımı cazipliği ve cazibesi tartışılırken, klasik tarz her zaman için inkar edilemez güzeldir. Klasik ev dekorasyonu, tüm nesillere hitap edecek ve tüm mekanlara ve yaşam koşullarına bakmak faydalı olacaktır.

Yine de bu üslup, hem geçmiş yüzyılların bazı özelliklerini koruduğu, hem de moderniteye yöneldiği için "geleneksel" olarak adlandırmaktadır. Dolayısıyla, ev dekorasyon sanatında şüphesiz  olarak “altın orta” olarak değerlendirilir. Ayrıca, iç mekandaki klasik tarzı özellikle tüm denge ve istikrar sevenler tarafından tercih edilir.

Klasik tarz oluşturmak bir yandan her ne kadar yüksek bütçeli olsa da, aslında diğer yandan ekonomik ve avantajlıdır, çünkü sürekli “güncelleme ve yenileme” gerektirmez. 

Klasik Tarz Ev Dekorasyon Nedir?

Doğru ve net geometrik şekiller her yerde, hem oda şeklinde hem de mobilyalarda cazip görülmektedir. Mevcut tarz, dekoratif aşırılıkların ve parlak tonların kapsamadığı ile nitelendirilebilir. Ayrıca, sıva kalıplama ve çiçek süsleme detaylarına biraz  yer verilmesi dışında sınırlandırılmalıdır.  Duvarlar monofonik olmalı. Özellikle kemerli pencereler bu stile çok yakışacak, ancak bu onların dikdörtgen şeklinin görülmesi istabetli olacak. Klasik tarzın kapıları çoğunlukla düzdür, ancak aynı zamanda sıva ile süslenebilirler.

Klasik Ev Dekorasyonda tüm dikkatler mobilyalara çevrilir. Masif, ahşap, pahalı bir kumaşla döşenmiş mobilyalar, duvarlarda ağır ahşap, alçı veya taşlarla (pahalı ve hatta değerli taşlar, varlıklı insanlar için) çerçeveli aynalar söz konusudur.

Klasik Tasarım Malzemeleri

  Klasik Ev dekorasyonun vazgeçilmez bir özelliği de ahşap zemin, parke veya tahtadır. Pürüzsüz  kağıt duvar kağıdı veya kumaş, pahalı ve yüksek kaliteli ahşap paneller, aynı zamanda sade boyalı tavanlar, özellikle alçı ile sıvanmış tavanlar mevcut tarzı en iyi şekilde temsil etmektedir.

Peki klasik tarzda asma tavan uygun mudur? Yine doğru ve net bir kalıpta uygulancaksa izin verilebiliGerme tavanlara gelince, onlara boyama yapabilirsiniz. Ağır ve hafif  "Çiftli" perdeler de mekanı süsleyecektir. İlave olarak, bütçe elverişliyse salona bir şömine kurmak, mükemmel bir seçenektir.

Palet

Klasik tarz, çoğunlukla açık renklere eğilimlidir. Krem, bej, ayrıca pastel yeşil renk de klasik ev tasarımına hitap eder. Tek kelimeyle, klasik palet, ahşap mobilya ve zeminlerle uyumlu olan, dolayısıyla "bastırmayan" renklere işaret ediyor.Terakota renginin yanı sıra uygun mavi ve yeşil renkler döşemelik mobilyalara uygundur. Ev sahibi denge ve sakinliği seviyorsa, demek ki nötral ve yumuşak bir ton tercih edilmelidir. Böyle rahat ve görkemli bir atmosferde, ebediyen ya da iş hakkındaki düşüncelerin tadını çıkarmak güzeldir, zira mevcut ortamda rahatınızı bozacak hiçbir engel olmaz. Klasik tarz dinlenmek ve odaklanmak için eşsiz bir özelliğe sahiptir ki, kişisel bir çalışma odası dekore etmek için idealdir.

Işık Ve Aydınlatma Özellikleri

Klasik bir ev dekorasyonun vazgeçilmez, ya da en azından çok arzu edilen bir özelliği, mekanın merkezi aydınlatma kaynağı olan kristal avizedir. Böyle bir ev dekorasyonu için merkezi aydınlatma çok önemlidir. Bu arada, "klasik" dekora hitap eden yaldızlı ve dekoratif tonları olan büyük bir avize de salona mükemmel bir şekilde uyacaktır. Klasik dekorasyonun tüm kısıtlamalarına karşın, içindeki aydınlatma havalı bir görsellik sergilemelidir.

Sonuç olarak, klasik tarz, ev iç tasarımı için olduğu gibi, ofis binaları, ofisler, kütüphaneler için uygunabilirliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bu tarzda dekore edilen oda, sadece iyi bir ruh hali vermekle kalmayacak, aynı zamanda sahibinin sosyal statüsünü de mükemmel bir şekilde vurgulayacak, saygınlığını gösterecektir.